BALIN DONMASI

Ballarımız zaman içerisinde kremleşiyor, donuyor ve kristalleşiyor. Bu durumu, balın katkılı olduğu şeklinde yorumluyoruz.
Çiçeklerden derlenerek toplanan balların donması, içeriklerinde bulunan polenciklerin zaman içerisinde ısı değişikliklerinin de etkisi ile kendilerini korumaya almak üzere balın doğal içeriğindeki şekerleri etrafında toplaması ile gerçekleşir. Bu durum çiçek balının yaşadığını gösteren çok önemli bir değişimdir. Aşırı ısıtılmış ve filitrelenmiş çiçek balları kolay kolay kristalleşmezler. Salgı balları sınıfına giren ballar ise donmazlar.


 

En güzel örnek çam balıdır ve çam balı donmaz çünkü içeriğinde polen yoktur. Oldu ya balınız kremleşerek dondu. Yapılacak işlem çok basittir. Kavanozu benmari usulü ile 45 ºC ' yi geçmeden ısıtarakdeğerinden bir şey kaybetmeden eski akışkan haline döndürebilirsiniz. Küçük bir dipnot olarak
Yurtdışında kremleşmiş ballar tüketiciler tarafından özellikle tercih edilmektedir. Petekli çiçek balları ise süzme ballara göre çok daha uzun sürede kristalleşirler.

 

 

 

KAYNAK: www.halilbilen.com